Fundația Alexandrion lansează „Dezbaterile de la Sinaia“

Fundația Alexandrion lansează pe 30 martie un ciclu de dezbateri sub genericul „Dezbaterile de la Sinaia“. Acestea reprezintă o serie de dialoguri pe teme de interes public, cu participarea unor exponenți de prim nivel, din țară și din alte țări, care oferă alternative viabile de soluționare pentru temele discutate.

„Dezbaterile de la Sinaia“ se organizează în ediții, câte două în fiecare an, în lunile martie și septembrie. Prima ediție a acestui an va consta într-o serie de trei runde de prezentări și discuții pe tema „Statul de drept. Premise, condiții, funcționare“, în două zile, 30-31 martie, la Hotelul New Montana (Sinaia).

O temă importantă pe agendele publicațiilor centrale, dar și o problemă stringentă a societății, definirea Statului de drept va fi dezbătută de profesori de drept de renume, responsabili ai sistemului juridic, de azi și din trecut, renumiți profesori de istorie, parlamentari, economiști, sociologi, filosofi, psihologi, exponenți de succes ai administrației, industriei, comerțului, societății civile, vieții culturale, presei.

„Conceptul «Dezbaterile de la Sinaia» s-a născut din nevoia de a dezbate unele dintre cele mai importante teme sociale și politice din spațiul public românesc, dar și de a oferi răspunsuri concrete pentru întrebările-cheie. Mai mult, pe termen lung, scopul dezbaterilor este acela de a contribui la crearea unei platforme de comunicare între profesioniști, factori decidenţi și public, atât la nivel naţional, cât și internaţional. Astfel, credem că «Dezbaterile de la Sinaia» pot să devină un proiect de anvergură națională și internațională

Ediția din 30-31 martie va aduce împreună personalitățile cele mai competente și creative ce vor analiza unul dintre cele mai actuale și controversate concepte: Statului de drept, condițiile acestuia și funcționarea sa“, declară președintele Fundației Alexandrion, Nawah Salameh.

Temele urmărite în cadrul acestei ediții sunt: Statul de drept; Economia postausteritate; Educaţia modernităţii târzii; Reorganizarea Uniunii Europene, Evoluţia globalizării; Viitorul energiilor; Descoperirea știinţifică; Creaţia culturală.

Prima runda, moderată de prof. Dr. Ioan Muraru, are drept nucleu al discuției premisele statului de drept. Tema va fi dezbătută de către prof.dr.Ladislau Gyemant (Cluj-Napoca); prof.dr.Ioan Scurtu (București); Tudorel Toader, ministrul Justiției; prof. dr. Armando Marques-Guedes (fost președinte al Institutului Diplomatic, Lisabona, profesor Nova University Lisabona); Mona Pivniceru (fost ministru al Justiției); Norica Nicolai, europarlamentar; prof.dr. Ludvik Toplak (fost președinte al parlamentului, președintele Alma Mater Europaea, Slovenia); Ilie Șerbănescu (fost ministru al Reformei); deputat Marton Arpad Francisc; prof. dr.Alexandru Athanasiu (fost ministru al Muncii și al Educației); prof.dr.Ioan Horga (Oradea); prof.dr.Eusebiu Panaite (Iași).

Cea de-a doua rundă, moderată de prof. dr. Corneliu Bârsan, va aborda condițiile statului de drept, panelul fiind compus din speakeri de renume, cum ar fi Valer Dorneanu, președintele Curții Constituționale, prof.dr.Stefan Deaconu (București); prof.dr. Rodica Stănoiu (fost ministru al justiției); prof.dr.Marius Bălan (Iași); prof.dr. Jurij Toplak (Maribor); ziarist Adina Anghelescu – Stancu; prof.dr. Pierre Henri Chalvidan (Paris); Constantin Boștină (director general, Economistul); Victor Ciorbea, avocat al poporului; prof.dr.Radu Motica (Timișoara); Ioan Ghișe, fost primar al Brașovului; deputat Csoma Botond; Dan Claudiu Dănișor (Craiova); deputat Ambruș Izabella; prof.dr. Dan C.Voinea (București); Florin Iordache (fost ministru al Justiției); prof. dr. Ioan Santai, ziariștii Andi Topală, Răzvan Savaliuc; prof.dr.Moise Bojincă (Târgu Jiu); prof.dr. Valentin Constantin (Arad); prof.dr.Ioana Costea (Iași); Șerban Nicolae, senator; prof.dr.Emilian Ciongaru (București).

A treia rundă va dezbate funcționarea statului de drept. Printre speakerii acestei runde s-au numărat prof.dr.Ioan Vida, fost președinte al Curții Constituționale; prof.dr.Mircea Criste, fost procuror general al României; senator Tanczos Barna; dr. Slawomir Sierakowski (Varșovia); prof.dr. Gheorghe Piperea (București); senator Daniel Zamfir; prof.dr.Cristian Clipa (Timișoara); Steluța Cătăniciu, deputat; avocat Gyorgy Frunda; ziarist Ion Spânu; ziarist Val Vâlcu; ziarist Bogdan Chirieac; ziarist Sorin Roșca Stănescu; ziarist Oana Stancu; Dan Constantin, director de publicație; avocat dr. Iosif Friedmann-Nicolescu (București); prof.dr.Raluca Bercea (Timișoara); prof. Adrian Niculescu, avocat Mircea Arman, director de revistă de cultură (Cluj-Napoca); Ciprian Demeter, președinte patronat (Arad); prof.dr.Ionuț F.Popa (Cluj-Napoca); prof.dr.Gheorghe Gârleșteanu (Craiova). Dialogul va fi moderat de Dana Gârbovan, președintele UNJR, și de Andreea Ciucă, președintele ANM.

Dezbaterile sunt deschise publicului, iar intervențiile libere și întrebările din partea auditoriului sunt încurajate. Deschiderea va avea loc pe 30 martie în prezența președintelui Fundației Alexandrion, Nawah Salameh, și a prof.dr. Andrei Marga.