Cel de-al treilea concurs de proiecte organizat de Fundatia Alexandrion Group si-a desemnat castigatorii celor 5 granturi a cate 2000 euro.

Aceasta sesiune face parte dintr-un program menit sa sustina ONG-urile in efortul lor de a-si diversifica gama de servicii oferite comunitatii si de a le spori calitatea. Cele doua domenii eligibile din aceasta sesiune au fost: educatia si protectia mediului.

In concurs s-au inscris 123 de proiecte venite de la organizatii din toata tara care au fost evaluate de un juriu format din angajati ai companiei Alexandrion Grup Romania.

Castigatorii acestei sesiuni sunt urmatorii:

•  “Casa noastra – Oaza noastra” – Federatia Asociatiilor de Locatari Timisoara

• “Hospice este scoala mea” – Fundatia Hospice „Casa Sperantei”

• “Teatrul un raspuns nou la violenta” – Asociatia femeilor impotriva violentei ARTEMIS

• “Investim in tineri pentru comunitate” – Fundatia Solidaritate si Speranta

• “Citind esti cool(t)” – Asociatia Parintilor din Scoala nr.8 Resita.

Aparuta in 2003, Fundatia Alexandrion Group este o fundatie corporatista, care a preluat si continua programele de responsabilitate sociala ale companiei Alexandrion Grup Romania, oferind sprijin comunitatii in rezolvarea problemelor sociale cu care se confrunta.

Inca de la infiintare fundatia a raspuns favorabil nevoilor comunitatii acordand sponsorizari acelor ONG-uri sau institutii care au impresionat prin seriozitate, capacitatea de a gestiona proiecte, eficienta utilizarii fondurilor si unicitatea serviciilor lor in comunitatile din care fac parte.